Tabele w Excelu można tworzyć na kilka sposobów. Po pierwsze, możesz wybrać dane, które chcesz zawrzeć w tabeli. Następnie możesz dodawać lub usuwać wiersze z tabeli. Tabele można tworzyć, klikając komórkę lub naciskając skrót klawiaturowy.

Aby dodać lub usunąć wiersz w tabeli Excela, możesz kliknąć klawisz Tab. Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego, które pozwoli Ci wybrać wiersz. W oknie dialogowym zobaczysz trzy opcje: Wiersz całkowity, Wiersz nagłówka i Wiersz nagłówka kolumny. Jeśli wybierzesz opcję Header Row, będzie to pierwszy wiersz w tabeli. Nie spowoduje to jednak usunięcia nagłówków kolumn. Z drugiej strony, jeśli wybierzesz opcję Column Head Row, nagłówki pozostaną w tym samym wierszu.

Innym sposobem dodania lub usunięcia wiersza w tabeli Excela jest zmiana jego rozmiaru. Opcja zmiany rozmiaru znajduje się w zakładce Projektowanie Narzędzia tabel. Pojawi się wówczas okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie zamiany. Gdy klikniesz przycisk Potwierdź, Twoja tabela zostanie zmieniona tak, aby zmieściła się w bieżącym skoroszycie. Ponadto tabela zachowa swoje formatowanie, które jest domyślnym stylem skoroszytu.

Zmiana wyglądu tabeli Excela jest łatwa. Możesz dostosować kolory, zmienić rozmiar, a nawet ukryć lub pokazać główne elementy tabeli. Do dyspozycji masz kilka predefiniowanych stylów, takich jak Light, Dark i Medium.

Możesz również stworzyć swój własny styl tabeli. Alternatywnie, możesz użyć stylów tabeli, które są dostarczane z programem. Możesz również uzyskać dostęp do różnych predefiniowanych stylów w grupie Style na karcie Strona główna. Na przykład, motyw Medium jest popularną opcją, która jest dostarczana z asortymentem ciemniejszych motywów.

W grupie Style znajduje się również przycisk Formatuj jako tabelę. Kliknięcie tego przycisku da Ci podgląd na żywo, jak będzie wyglądać tabela. Po zakończeniu podglądu możesz zastosować styl do całej tabeli.

Jeśli chcesz usunąć formatowanie tabeli, możesz to zrobić, konwertując tabelę na zwykły zakres. W menu kontekstowym Convert to Range możesz również usunąć tabelę.

Alternatywnie możesz ręcznie zmienić styl tabeli. Wybierz żądany styl, kliknij przycisk Zastosuj, a będziesz mógł zobaczyć efekt w czasie rzeczywistym. Po zastosowaniu nowego stylu, obecny styl nie będzie już widoczny.

Tabele to bardzo przydatne narzędzia w programie Excel. Są idealne do sortowania, filtrowania i szybkiego analizowania danych. Są również przydatne do wyświetlania obliczeń zbiorczych. Można je łatwo edytować i można je spersonalizować pod kątem własnych potrzeb. Dostosowując swoje tabele, możesz zapewnić sobie maksymalne wykorzystanie danych.

Aby utworzyć nową tabelę, możesz użyć skrótu Ctrl + T. Jednak możesz również ręcznie nazwać swoją tabelę i określić wiersz nagłówka.