Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z diyiprzebudowa.pl

Antena telewizyjna musi być zaprojektowana tak, aby uzyskać jak najlepszy odbiór. Idealnie, powinien być w stanie odbierać wszystkie kanały i nie mieć żadnych problemów z zakłóceniami. Antena powinna być zorientowana na wieżę nadawczą. Może być również ustawiona pod kątem w określony sposób, aby odbierać konkretnych nadawców. Niektóre anteny są przeznaczone do używania w poziomie.

Konstrukcja anteny opiera się na poprawnych obliczeniach i zrozumieniu elektrodynamiki. Oprócz swojej budowy, antena musi być dostrojona do odpowiedniej częstotliwości. Będzie to zależało od długości fali. Istnieją dwa główne rodzaje anten telewizyjnych. Są to anteny analogowe i cyfrowe. Anteny analogowe stosowane są do starszych emisji analogowych, a cyfrowe do telewizji cyfrowej.

Anteny cyfrowe zbudowane są na zasadzie zaworu selektywnego. Każdy kanał ma określony poziom mocy. Wzmocnienie to stosunek mocy na wejściu układu odniesienia do mocy na wejściu anteny. Jeśli używasz anteny cyfrowej, będziesz potrzebował dekodera cyfrowego.

Aby wykonać mocną antenę telewizyjną, musisz mieć odpowiedni kabel i solidne mocowanie. Należy również pamiętać o tym, aby podczas niesprzyjającej pogody trzymać antenę w domu. Następnie można ją dostroić do częstotliwości stacji telewizyjnej. Zazwyczaj najlepiej będzie użyć kabla koncentrycznego.

Długość kabla powinna wynosić co najmniej 22 cm. Może być wykonany z miedzianych rurek lub kawałka blachy aluminiowej. Upewnij się, że jest on szczelnie przylegający do pręta. Ponadto, będziesz potrzebował kilku centymetrów przestrzeni pomiędzy zwojami. Gdy już będziesz miał kabel, będziesz musiał go pociąć na osiem odcinków po około 2 cm każdy. Wszystkie odcinki powinny mieć taką samą długość.

Następnie będziesz musiał zbudować drewniany trempel. Do tego celu potrzebna będzie taśma elektryczna, wkręty samogwintujące i lutownica. Alternatywnie można zbudować drewniany trempel z kawałka kartonu.

Po zbudowaniu trempla, będziesz musiał połączyć drut z ramą. Użyj paska drutu, skręć go z rdzeniem ramki, a następnie użyj lutownicy, aby przylutować go do ramki.

Oprócz drutu, będziesz potrzebował również przewodów listwy fazującej. Pomogą one zwiększyć częstotliwość między uszami anteny. Najlepiej jednak nie umieszczać przewodów phasing baru blisko uszu anteny. W przeciwnym razie może to spowodować zwarcie anteny.

Na koniec potrzebny będzie ekran. Płaski ekran może być użyty do odbijania energii wysokiej częstotliwości z anteny. Ekran możesz powiesić w odległości około 10 cm od płytki. W zależności od odległości faza obrazu będzie się zmieniać.

Aby uzyskać dobry sygnał, odległość między końcami anteny powinna wynosić co najmniej 7,5 cm. Jest to optymalny odstęp dla uzyskania czystego sygnału.

Potrzebna będzie również podstawa dielektryczna. Jest to ważne, aby zapobiec przedostawaniu się napięcia do anteny.