Olśniewająca tęcza jest jednym z cudów natury. Powstają one, gdy światło odbija się od kropel deszczu lub innych form wody unoszących się w powietrzu. Można je również zobaczyć w sprayu z ogrodowych zraszaczy, a także w wodospadach. Stworzenie własnej tęczy jest łatwe, a może być bardzo wyjątkowym doświadczeniem.

Najpierw potrzebujesz szklanki z wodą. Napełnij ją w około trzech czwartych. Umieść ją w pobliżu okna, które ma ładny, słoneczny widok. Idealnie, powinien być umieszczony w pobliżu źródła światła, i powinien mieć bezpośredni strumień światła słonecznego. Jeśli nie jest to możliwe, poczekaj aż będzie.

Następnie będziesz musiał użyć latarki. Dzięki temu będziesz mógł stworzyć tęczę w swojej misce z wodą. Jest to prosta czynność, którą możesz wykonać w domu, a może pomóc Ci w nauce o różnych drogach przemieszczania się światła.

Jak widać na powyższym zdjęciu, najlepszym sposobem na stworzenie tęczy jest użycie odpowiednich materiałów. Aby w pełni wykorzystać to ćwiczenie, będziesz potrzebował białego papieru, rurki do węża, szklanej miski i kilku gwoździ. Nie możesz jednak oczekiwać, że zobaczysz tęczę stojąc na ziemi! Na szczęście można temu łatwo zaradzić.

Kiedy już znajdziesz swoje materiały, jesteś gotowy, aby zrobić tęczę. Użyj latarki, aby rzucić wiązkę światła na wodę. Spróbuj zrobić to pod szerokim kątem. Szerszy kąt da ci więcej tęczy.

Inną wspomnianą wcześniej czynnością jest umieszczenie w wodzie ręcznika papierowego, a następnie narysowanie na każdym końcu serii prostokątów. Kiedy skończysz, będziesz miał ręcznik papierowy, który wygląda jak tęcza!

Inną opcją jest zanurzenie kawałka papieru w wodzie, a następnie pokrycie go cienką warstwą lakieru do paznokci. Przekonasz się, że działa to równie dobrze jak metoda zanurzania, ale jest wygodniejsze. Podobnie, jeśli masz pod ręką barwnik spożywczy, możesz dodać go do miski z wodą, a następnie zamrozić go w tackach do lodu. Nie tylko stworzy to tęczę, ale pozostawi kolorowe ślady, które będą przypominać o eksperymencie przez wiele lat!

Na koniec możesz użyć butelki z rozpylaczem, aby stworzyć delikatną mgiełkę wody, tak jak tęcza na niebie. Pamiętaj tylko, by rozpylać mgiełkę w powietrze, a nie na powierzchnię. W przeciwnym razie twoja tęcza może być trudniejsza do zobaczenia.

Choć kuszące jest próbowanie zrobienia tęczy własnymi rękami, prawdziwą sztuką jest uzyskanie dobrego kąta. Możesz zrobić małą mini tęczę, umieszczając lustro w szklance. Dzięki temu możesz mieć swoją własną mini-tęczę, a następnie umieścić ją na ścianie.

Na szczęście możesz zrobić większą tęczę, a przynajmniej dobrą, jeśli jesteś skłonny poświęcić trochę czasu i energii. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś w nastroju na trochę zabawy opartej na nauce.