Sieczkarnia do słomy to specjalistyczne urządzenie, które potrafi przetwarzać surowce na małe porcje. Jest to niezbędne w rolnictwie. Może być również wykorzystywany do karmienia zwierząt. Działa na osi z dwoma lub więcej nożami, które siekają materiał roślinny na małe kawałki. Niektóre modele mogą nawet zmielić gotowy produkt.

Siekacze do słomy są dostępne w różnych typach i wzorach. Mogą być wykonane ręcznie lub zakupione w specjalistycznych sklepach. Niezależnie od tego, czy chcesz używać własnego siekacza, czy go kupić, jest kilka ważnych rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Po pierwsze, sieczkarnia do słomy musi mieć wyważony wał i stabilny cylinder. Wał musi być zamontowany w punkcie wyważenia, inaczej będzie się gwałtownie trząsł. Aby upewnić się, że cylinder jest stabilny, wytnij otwór w boku. Upewnij się, że cylinder ma cztery kwadratowe płatki 30 x 30 mm. Upewnij się również, że końce cylindra są wygięte pod kątem prostym.

Korpus urządzenia może być wykonany z plastikowej rury z jednym otworem. Ewentualnie można kupić zwykłą plastikową beczkę i wyciąć w jej boku otwór.

Po zbudowaniu korpusu można dodać mechanizm rozładowujący. Do pojemnika dołącza się pochyloną rurę lub rurę boczną. Podczas pracy wyładowywany materiał wyleci ruchem odśrodkowym. W rezultacie przekrój poprzeczny siana spadnie do kosza odbiorczego.

Ostrza są wystarczająco ostre, aby rozdrobnić materiał roślinny. Ponadto odległość między nożami musi być minimalna, aby zapewnić wysoką jakość rozdrobnienia. Sieczkarnię do słomy można kupić w specjalnym sklepie lub zrobić własną. Jeśli masz umiejętności spawalnicze, możesz skonstruować maszynę w ciągu dnia lub dwóch.

Po zakończeniu budowy będziesz musiał zainstalować zespół elektryczny. Zazwyczaj potrzebny jest silnik elektryczny, który wprawi urządzenie w ruch. Stosuj środki ostrożności podczas używania każdej elektrycznej przecinarki. Pamiętaj, aby podczas pracy trzymać dzieci z dala od przecinarki.

Gdy masz już zmontowane wszystkie elementy urządzenia, będziesz musiał przymocować siekacz do silnika elektrycznego. Należy uważać, aby nie uszkodzić ostrzy. Poza tym, po zamontowaniu sieczkarni należy dokonać jej przeglądu. Co więcej, sieczkarnia musi być uruchomiona, aby sprawdzić silnik, ostrza i konstrukcję.

Przed rozpoczęciem budowy sieczkarni do słomy należy przestudiować jej funkcje. W ten sposób będziesz mógł zbudować urządzenie zgodnie ze swoimi potrzebami. Możesz na przykład przygotować paszę dla swoich zwierząt, sprasować surowce w bele lub wymieszać nawóz. Istnieją różne konstrukcje urządzenia, dlatego należy zwrócić uwagę na jego wymiary i pojemność.

Wykonując samodzielnie sieczkarnię do słomy, można zorientować się w jej konstrukcji, sprawdzając schematy montażowe. Różnorodne siekacze do słomy można też znaleźć w czasopiśmie naukowo-technicznym.