Dobrze wykonane rusztowanie dla malin może poprawić ich wzrost i zbiory. Niezależnie od tego, czy roślina jest owocującą latem czerwoną maliną, czy też owocującym jesienią jarzębiakiem, ważne jest, aby utrzymać odpowiednią trelinę, która zapewni produkcję owoców. Właściwy system treliażu pomoże zmaksymalizować produkcję roślin i pozwoli Ci zebrać plony w szczycie sezonu. Można również użyć trelinki do dodatkowej ochrony przed zimną pogodą. Maliny dobrze rozwijają się na dobrze przepuszczalnych glebach o pH od 5,5 do 7,0. Są wystarczająco odporne, aby przetrwać zimy w Missouri, ale najlepiej radzą sobie w chłodnych temperaturach.

Jednym z najlepszych sposobów na podwiązanie roślin jest podwiązka z drutu. Trelle powinny być zainstalowane na wysokości 24 do 28 cali nad ziemią po obu stronach rzędu. Powinna ona również zawierać solidne słupki podtrzymujące. Druty trelinki malinowej powinny być zakotwiczone w ziemi za pomocą kotew ziemnych. Umożliwia to stworzenie struktury wolnej od splątań, która nie będzie się zginać ani łamać. Drut trellis jest bardziej trwałe niż sznurek, który może być łatwo rozproszone w czasie. Dodatkowo, druciana treliaż może zapewnić niezbędną przestrzeń do chodzenia, abyś mógł zbierać owoce.

Rusztowanie dla malin może być wykonane z kilku różnych materiałów. Niektóre z bardziej powszechnych opcji to metal lub drewno. Rusztowanie wykonane z tych materiałów jest na ogół łatwe do zainstalowania. Jednak jeśli materiał jest zakrzywiony lub ma krawędź z wargami, może wymagać trochę szlifowania, aby go dopasować. Jeżeli rusztowanie składa się z tworzyw termoplastycznych, należy je usztywnić, aby zapobiec zwisaniu. Alternatywnie można pociąć rusztowanie na mniejsze kawałki i ponownie połączyć je klejem. W zależności od wielkości upraw może zaistnieć potrzeba wymiany trelinki co kilka lat.

Najlepsza kratka dla malin powinna mieć trzy lub cztery poziomy. Idealnie byłoby, gdyby trejaż był zbudowany z drutów, które biegną równolegle do ziemi po obu stronach rzędu. Druty te powinny być oddalone od siebie o co najmniej 18 cali. Posiadanie kilku poziomów pozwoli na przycinanie i trenowanie roślin bez konieczności wykonywania zbyt wielu cięć. Inną opcją jest T-trellis, który jest przydatny dla purpurowych i czarnych malin. Oba rodzaje kratek są łatwiejsze do wzniesienia niż kratki druciane, ale mają wyższy koszt. Na szczęście można zakupić uśpione ukorzenione sadzonki, które pozwolą od razu przystąpić do pracy.

Aby skonstruować najlepszą kratkę dla malin, należy wziąć pod uwagę różne warunki uprawy w danym miejscu. Jeśli mieszkasz w gorącym, wilgotnym klimacie, Twoja altana malinowa może nie być w stanie utrzymać ciężaru owoców. Nie można też uprawiać malin na glebach gliniastych. Na szczęście można kupić sadzonki ukorzenione w stanie uśpienia, które pozwolą na posadzenie malin w marcu lub kwietniu.

Na koniec należy ustalić najlepszy sposób przycinania malin. W przypadku czerwonych malin owocujących latem, należy je przycinać w okresie spoczynku. W tym celu należy przyciąć przywódcę drzewa do 30 cali, a następnie przyciąć resztę gałęzi z powrotem do pnia.