Rowery elektryczne, lub e-bike, oferują zabawny, przyjazny dla środowiska sposób poruszania się. Istnieje wiele różnych typów rowerów elektrycznych, w tym składane, górskie, dojazdowe i rekreacyjne. Jednak aby cieszyć się korzyściami płynącymi z rowerów elektrycznych, musisz zrozumieć ich podstawowe elementy. Należą do nich bateria, silnik, akumulator i sterownik.

Baterie do rowerów elektrycznych są zazwyczaj wykonane z litu-jonu. Mogą one zapewnić około 10-40 mil między ładowaniami. Litowo-jonowe są podobne do rodzaju baterii używanych w laptopach i odtwarzaczach MP3. Ponadto są one droższe niż inne rodzaje akumulatorów.

Zestawy rowerów elektrycznych zawierają zazwyczaj baterię, silnik, uchwyt na kierownicę, podpórkę i jednostkę sterującą przepustnicą. Niektóre zestawy są dostarczane z zaciskami, które pasują do ramy lub piasty koła. Rowery elektryczne mogą również posiadać hamowanie odzyskowe, które pomaga naładować baterię po zatrzymaniu pedałowania.

Rodzaj silnika potrzebnego do roweru elektrycznego zależy od tego, jak często zamierzasz korzystać ze wspomagania elektrycznego. Generalnie, duży i mocny silnik pomoże Ci osiągnąć większe prędkości, ale będzie Cię kosztował więcej mocy. Należy również wziąć pod uwagę wagę roweru. Jeśli planujesz często jeździć, najlepiej mieć lekki rower. Będzie to oznaczało, że będziesz potrzebował większego akumulatora.

Rowery ze wspomaganiem pedałowania, czyli pedelecs, są przeznaczone do pedałowania przez większość czasu. Rowery te mają zwykle oddzielny silnik elektryczny w pobliżu tylnego koła i mniejszy z przodu.

Rowery elektryczne są zazwyczaj cichsze niż zwykłe rowery. Są też lżejsze dla stawów. Używanie roweru elektrycznego może również ułatwić pokonywanie stromych wzniesień, na których stoją samochody. Pedałowanie przy silnym wietrze jest również mniej obciążające. Możliwe jest również uruchomienie roweru z pozycji zatrzymanej. Większość e-rowerów jest również zaprojektowana tak, aby były nieco bardziej zgrabne niż tradycyjne rowery.

Inną opcją dla e-bike’ów jest zainstalowanie mechanicznego odpowiednika, czyli akumulatora wbudowanego w koło. Firma GeoOrbital opracowała mechaniczny odpowiednik, a firma o nazwie Zap Electric stworzyła również zestaw wspomagania, który zmienia konwencjonalny rower w e-rower. W przeciwieństwie do silnika w piaście, akumulator Zap Electric jest napędzany przez tarcie, a nie zębatkę. W porównaniu z silnikiem w piaście oznacza to, że e-bike jest dużo lżejszy i zapewni Ci większy zasięg.

Wreszcie, jeśli chcesz dostosować swój e-bike do swoich potrzeb, będziesz potrzebował kontrolera silnika. Sterownik silnika można znaleźć w większości sklepów ze sprzętem. Za jego pomocą można zmieniać prędkość obrotową silnika i regulować ilość otrzymywanej pomocy.

Przy tak dużym wyborze na rynku, wybór roweru elektrycznego może być nieco trudny. Jednak z pewnością znajdziesz model, który będzie Ci odpowiadał. Rower elektryczny to doskonały sposób na przemieszczanie się, nawet jeśli nie masz najlepszych umiejętności jazdy. Ponadto, e-rower jest doskonałą alternatywą dla samochodu w dojazdach do pracy i doda czynnik zabawy do Twoich codziennych przygód.