Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z diy.info.pl

Brzozy płaczące są popularnym wyborem w parkach i ogrodach. Dobrze rosną na większości rodzajów gleby, dobrze znoszą suszę i są bardzo wytrzymałe. W naturze brzozy płaczące rosną w miejscach, które otrzymują około sześciu godzin pełnego światła słonecznego dziennie. Jeśli jednak chcesz uprawiać brzozę płaczącą, musisz o nią szczególnie dbać. Oto podstawowy przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji tego typu drzew.

Brzozy płaczące są odporne na temperatury do 5 stopni Fahrenheita. Drzewa te będą rosły w większości gleb, ale najlepiej radzą sobie w miejscach, które są wilgotne. Należy posadzić je w lekko kwaśnej glebie i zapewnić dobry drenaż. Jeśli uprawiasz drzewo w bardzo wilgotnym miejscu, powinieneś upewnić się, że używasz wspomagacza z wodorostów.

Brzozy są bardzo atrakcyjne dla oka. Ich wyjątkowy kształt przyciąga wzrok, a gałęzie są bardzo wdzięczne. Pień jest również ważnym elementem, choć jego piękno może być umniejszone, jeśli drzewo jest górą. Niskie nasadzenie na pierwszym planie pozwoli uwidocznić cały pień.

We wczesnych fazach wzrostu drzewo trzeba będzie palikować. Paliki mogą być wykonane z nylonowej pończochy lub metalowej rury. Aby utrzymać system korzeniowy w miejscu, można również przywiązać drzewka do palików. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, paliki powinny być umieszczone co najmniej 2 stopy nad ziemią.

Jeśli planujesz przesadzić swoją brzozę, musisz wykopać dół, który jest co najmniej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa. Dzięki temu drzewo będzie miało wystarczająco dużo miejsca na wzrost. Po wykopaniu dołka czas na podlewanie. Podlewanie powinno odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu przy suchej pogodzie.

Aby zasadzić płaczącą brzozę srebrną, trzeba będzie drzewko przybić do palika. Oprócz podtrzymywania liści, paliki pomogą utrzymać drzewo w prostej linii. Przed posadzeniem upewnij się, że usunąłeś wszystkie gałązki i inne zdrewniałe elementy. Z przycinaniem płaczącej brzozy srebrnej najlepiej poczekać do wiosny lub lata.

Choć brzoza płacząca nie jest najłatwiejszym w pielęgnacji drzewem, to jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na posiadaniu cienistego, małego drzewa. Niektóre odmiany wcześnie wykształcają płaczące gałęzie, więc być może nie trzeba będzie tak często przycinać drzewa.

Brzoza płacząca może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli mieszkasz w gorącym klimacie. Dzieje się tak dlatego, że są one podatne na brązowego omacnicę prosowiankę. Kiedy ten owad atakuje brzozę, zabija lub osłabia drzewo. Innym zagrożeniem dla Twojego drzewa są mszyce, które są przyciągane przez lepkie soki znajdujące się na liściach.

Brzoza płacząca jest pięknym drzewem, a przy odpowiedniej pielęgnacji możesz mieć silne, wytrzymałe drzewo w swoim ogrodzie. Pamiętaj jednak, aby nie przycinać jej zbyt agresywnie. Zbyt bliskie przycinanie spowoduje, że drzewo będzie się przechylać w jednym kierunku. Podobnie jak w przypadku wszystkich roślin, może zaistnieć potrzeba niewielkiego przycięcia drzewa raz lub dwa razy w roku.