Hummus to przyprawa lub sos, który tradycyjnie podaje się z chlebem pita. Można go również używać jako smarowidło do kanapek lub jako sos do sałatek. Jest to pyszna i uniwersalna przyprawa, a także dobra opcja dla wybrednych. Niezależnie od tego, czy używasz hummusu do smarowania kanapek, czy jako sosu do maczania, jest on łatwy do zrobienia.
Tradycyjnie hummus robi się z ciecierzycy i tahini, ale łatwo jest stworzyć przepis bez tahini. Jeśli nie chcesz kupić tahini, możesz zrobić własny hummus zastępując masło orzechowe pastą z nasion sezamu. Ten przepis będzie również zawierał kilka innych składników, aby uczynić go bardziej aromatycznym, w tym czosnek i sok z cytryny.
Podczas gdy tahini jest popularnym składnikiem hummusu, może być nieco drogie. Prostszą alternatywą jest zrobienie własnego hummusu ze składników, które prawdopodobnie masz już w swojej spiżarni. Na przykład, masło orzechowe można zastąpić tahini, a oliwa z oliwek jest kolejnym popularnym składnikiem. Inne wspólne składniki to czosnek, sól i sok z cytryny. Łącząc te składniki, możesz stworzyć hummus, który jest tak kremowy i satysfakcjonujący jak oryginał.
Gdy już zgromadzisz wszystkie swoje składniki, czas zacząć. Pierwszym krokiem jest namoczenie ciecierzycy przez noc w wodzie. Odcedź ciecierzycę, a następnie opłucz ją przed umieszczeniem w robocie kuchennym. Upewnij się, że odrzucasz skórki, ponieważ mogą one przyczynić się do powstania ziarnistej tekstury.
Następnie dodaj odsączoną ciecierzycę do robota kuchennego wraz z oliwą, sokiem z cytryny, czosnkiem i solą. Miksuj, aż uzyskasz gładką konsystencję. W razie potrzeby dodaj odrobinę wody, aby ją rozrzedzić. Kiedy uzyskasz jedwabistą konsystencję, przelej ją do miski do serwowania. Nie zapomnij wymieszać!
Dodanie do hummusu warzyw jest świetnym sposobem na dodanie więcej wartości odżywczych do Twojego posiłku. Dodaj do niego takie warzywa jak ogórki, kiełki alfa i sałatę rzymską. Jeśli masz ochotę na coś bardziej dekadenckiego, dodaj do niego ser feta. Tak czy inaczej, będziesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi tego dipu.
Jedną z najlepszych części robienia własnego hummusu jest to, że możesz go dostosować do swoich upodobań. Możesz również wybrać, aby uczynić go pikantnym dzięki pokruszonym płatkom czerwonej papryki. Inną ciekawą wskazówką jest dodanie do mieszanki świeżych ziół. Szczególnie dobrze nadają się do tego czosnek, bazylia, pietruszka i kolendra.
W przeciwieństwie do tradycyjnego hummusu, ta wersja bez tahini jest lekka i kremowa. Jest też znacznie bardziej przystępna i można ją przygotować w zaledwie pięć minut. I możesz go podawać na grzance, na pełnoziarnistym chlebie, a nawet w miejsce kremowych sosów.
Jeśli chodzi o przechowywanie, możesz zamrozić swój hummus lub trzymać go w lodówce do trzech dni. Pamiętaj jednak, że wartości odżywcze zmienią się, jeśli do dania dodasz jakieś dodatki lub przybrania. Możesz też skorzystać z przepisu, w którym użyto niewielkiej ilości tahini, dzięki czemu nie przesadzisz z jego ilością.