Jeśli tworzysz dokument za pomocą programu LibreOffice Writer, możesz zastanawiać się, jak utworzyć spis treści. Spis treści (TOC) to zautomatyzowany system nagłówków. Pomaga on ustrukturyzować dokument za pomocą nagłówków, które można edytować w dowolnym momencie. Możesz zaktualizować spis treści za pomocą nagłówków z całego dokumentu. Istnieje kilka sposobów na stworzenie TOC.

Najpierw będziesz chciał sformatować nagłówki w swoim dokumencie. Aby to zrobić, wybierz Listy numerowane. Po wykonaniu tej czynności wybierz odpowiedni podtytuł. Teraz musisz zastosować styl akapitowy do każdego nagłówka. Zazwyczaj są one pogrubione lub wyśrodkowane. Gdy zastosujesz styl do nagłówka, zostanie on automatycznie włączony do Spisu treści.

Po zastosowaniu stylu akapitowego do nagłówka, łatwo jest stworzyć spis treści. Można nawet zmienić styl nagłówka bez zmiany formatowania reszty tekstu. Łatwo jest również dostosować TOC za pomocą różnych stylów akapitów, numerów stron i czcionek.

Po zakończeniu tego procesu spis treści pojawi się na pierwszej stronie dokumentu. Wokół tekstu powinno być widoczne szare tło. Jeśli tak nie jest, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy na górze spisu treści i wybrać opcję „Edytuj indeks/tablicę”, aby zmodyfikować tło. Alternatywnie możesz wyłączyć powtarzające się wiersze nagłówka.

Innym sposobem na stworzenie spisu treści jest wstawienie indeksu lub bibliografii. Bibliografia pojawi się jako cienkie szare pole, z przyciskiem numeracji, który pozwala łatwo dodać numery rozdziałów. W zależności od dokumentu, możesz również dołączyć odwołania do indeksu lub zakładki. Tworzenie indeksu lub bibliografii jest łatwe w OpenOffice.

Następnie musisz zdecydować, gdzie chcesz umieścić swój TOC. Może to być na przykład lewa strona dokumentu. Albo, możesz chcieć, aby był z przodu dokumentu. Tak czy inaczej, można ustawić go na wiele kolumn. To oszczędza trochę miejsca. Jednak może być konieczne przeformatowanie struktury wpisu, aby dostosować go do nowego rozmiaru.

Możesz również dodać niestandardowe wpisy do swojej tabeli. Używając okna dialogowego Dodaj wpis możesz wybrać pozycję indeksu lub wpisu własnego do dołączenia. Dodanie wpisu pozwoli Ci również na jego sformatowanie. Możesz użyć przycisku Przypisz style, aby przypisać wybrany styl do wpisu TOC. Niektóre z innych opcji, które znajdziesz, to zmiana kolejności wpisów, edycja struktury wpisów lub dodanie obrazu.

Aby zaktualizować spis treści, kliknij prawym przyciskiem myszy na górze spisu treści i wybierz „Update Table of Contents.” Spis treści zostanie zaktualizowany. Upewnij się, że przed kontynuacją klikniesz przycisk OK. Nie klikaj przycisku OK, dopóki nie będziesz zadowolony z nowego formatowania.

W przeciwieństwie do MS Office, spis treści jest elastyczny i łatwy do modyfikacji. Możesz dodawać i usuwać strony oraz wprowadzać zmiany w układzie i głębokości. Z czasem możesz zbudować bardziej spersonalizowany TOC.